Drodzy Pielgrzymi !
Serdecznie witamy w naszym kościele pw. św. Wojciecha biskupa i męczennika, który znajduje się na Szlaku św. Wojciecha. W 2027 roku będziemy w Polsce obchodzili 1030 rocznicę męczeńskiej śmierci tego wielkiego świętego i Patrona Polski.
Cieszymy się, że pragniesz odnowić swoją wiarę w Chrystusa, którą na naszych ziemiach głosił i za którą oddał życie św. Wojciech.
Godziny Mszy świętych i nabożeństw w naszej świątyni są umieszczone na stronie internetowej parafii. Potwierdzenie nawiedzenia naszej świątyni wymagane w Paszporcie Pielgrzyma uzyskasza w zakrystii (bezpośrednio po zakończeniu liturgii Mszy świętej).
Przejście Szlaku św. Wojciecha jest potwierdzane Certyfikatem. Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie wszystkich kościołów pod wezwaniem św. Wojciecha w Archidiecezji Krakowskiej. Zachęca się uczestników do tego, by w ramach nawiedzenia wzięli udział w Mszy świętej, przyjęli Komunię świętą i pomodlili się w intencji Ojczyzny.
Wykaz świątyń objętych Szlakiem:
- Kraków-Rynek Główny, Rektorat św. Wojciecha Biskupa i Męczennika (pl. Mariacki 6, 31-042 Kraków);
- Kraków-os. Bronowickie, Parafia św. Wojciecha (ul. Świętego Wojciecha 4, 30-127 Kraków);
- Krzeczów, Parafia św. Wojciecha Biskupa Męczennika (Krzeczów 120, 32-433 Lubień);
- Modlnica, Parafia św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej (ul. Świętego Wojciecha 83, 32-085 Modlnica);
- Mucharz, Parafia św. Wojciecha Biskupa i Męczennika (34-106 Mucharz 111);
- Osieczany, Parafia św. Wojciecha Biskupa Męczennika (Osieczany 197, 32-400);
- Pobiednik Mały, Parafia św. Wojciecha i Męczennika (Pobiednik Mały 22, 32-125 Igołomia);
- Staniątki, Ośrodek Duszpasterski św. Wojciecha Biskupa i Męczennika (ul. Parkowa 299, 32-005 Niepołomice);
- Zaskale, Parafia św. Wojciecha (ul. Kościelna 25, 32-424 Zaskale);
- Zator, Parafia Świętych Wojciecha i Jerzego (pl. Kościuszki 3, 32-640 Zator).
Jeśli ktoś, oprócz wszystkich kościołów św. Wojciecha w Archidiecezji Krakowskiej, nawiedzi Bazylikę Prymasowską Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie, która jest głównym Sanktuarium św. Wojciecha w Polsce i miejscem jego grobu oraz potwierdzi to adekwatną pieczątką, otrzyma dodatkowo Odznakę św. Wojciecha.
Weryfikacji dokonuje się na podstawie Paszportu Pielgrzyma. Zdobywający Szlak, chcąc uzyskać Certyfikat Pielgrzyma, przekazuje Paszport Pielgrzyma osobiście do kancelarii parafii p.w. św. Wojciecha w Krakowie-Bronowicach lub drogą pocztową pod adres: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Wojciecha w Krakowie-Bronowicach, ul. Świętego Wojciecha 4, 30-127 Kraków.
Dla pierwszych pięciu osób lub rodzin z naszej parafii, które zdobędą CERTYFIKAT PIELGRZYMA, parafia nasza przygotowała specjalne nagrody !
UWAGA !
"WIELKI TEST O ŚW. WOJCIECHU"
REGULAMIN
I Cele
- Poznanie historii św. Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski;
- Krzewienie kultu św. Wojciecha;
- Przygotowanie do 1030. rocznicy męczeństwa św. Wojciecha, która przypada w 2027 roku.
II Przebieg
- Uczestnicy biorą udział w Teście dwójkami (należy zgłosić się do Księdza Proboszcza w swojej parafii). Mogą oni konsultować między sobą odpowiedzi na wszystkie pytania, zarówno w etapie parafialnym, jak i diecezjalnym.
- W Teście mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie lub niepełnoletnie, ale w parze z rodzicem/opiekunem prawnym.
- Parafię do Organizatora zgłasza Ksiądz Proboszcz lub osoba przez niego upoważniona przez formularz, który znajduje się pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/1NH5L0cXNx3PUR1iLYjDHNeOOeo_971Yd0svqyvJfifs/edit lub wysyłając wiadomość na adres mailowy wielkitest2025@gmail.com (należy wtedy podać wezwanie parafii, miejscowość, mail i telefon do kontaktu, imię i nazwisko Księdza Proboszcza).
- Termin zgłoszeń upływa 20 października 2024 roku. Uczestnicy powinni zapoznać się z literaturą wymienioną w punkcie V niniejszego Regulaminu. Wszystkie pytania zostaną opracowane na podstawie tych materiałów.
- Jeśli w danej parafii zgłosi się więcej niż jedna para uczestników, należy we wskazanym terminie tj. 23 listopada 2024 roku o godz. 10.00, zorganizować eliminacje parafialne. Do kolejnego etapu przechodzi tylko najlepsza drużyna. Kilka dni wcześniej Organizator prześle test (będą to pytania zamknięte z opcjami do wyboru A, B, C, D) oraz klucz odpowiedzi.
- Do 30 listopada 2024 roku należy przekazać Organizatorowi informację o tym, kto będzie reprezentował parafię w etapie diecezjalnym (na adres mailowy: wielkitest2025@gmail.com).
- Etap diecezjalny odbędzie się 22 lutego 2025 roku o godz. 10.00 w domu parafialnym przy Parafii św. Wojciecha i Jerzego w Zatorze (pl. Kościuszki 3, 32-640 Zator). Będzie się on składał z 5 tur pytań (każda po 6 pytań za 1 punkt). Będą to pytania zamknięte (z opcjami do wyboru A, B, C, D). Po zadaniu 30 pytań pozostaną 3 najlepsze drużyny. Każda z nich odpowie na 5 pytań zamkniętych lub otwartych. Wyboru w każdej turze jako pierwsza dokona najlepsza drużyna z pierwszego etapu. W tym etapie będzie do zdobycia maksymalnie 15 punktów. Stopień trudności pytań będzie zależał od ilości punktów możliwych do uzyskania:
- I tura – pytania 1-3 za 1 punkt;
- II tura – pytania 4-6 za 2 punkty;
- III tura – pytania 7-9 za 3 punkty;
- IV tura – pytania 10-12 za 4 punkty;
- V tura – pytania 13-15 za 5 punktów.
- Zwycięży drużyna, która uzyska największą liczbę punktów (wliczają się też punkty z pierwszego etapu). Wszystkie pytania zostaną opracowane na podstawie tych samych materiałów, które obowiązują w etapie parafialnym Testu.
III Terminy
- Rejestracja parafii przez formularz lub maila – do 20 października 2024
- Etap parafialny – 23 listopada 2024, godz. 10.00
- Przekazanie informacji o tym, kto będzie reprezentantem parafii w etapie diecezjalnym (na adres: wielkitest2025@gmail.com) – do 30 listopada 2024
- Etap diecezjalny – 22 lutego 2025, godz. 10.00
IV Nagrody
Każdy uczestnik finału otrzyma upominki, a dla laureatów przewidziano następujące nagrody:
- I miejsce – pielgrzymka do Rzymu, nagrody książkowe;
- II miejsce – bilety do Parku Rozrywki „Energylandia” w Zatorze, nagrody książkowe;
- III miejsce – gry planszowe o św. Wojciechu, nagrody książkowe.
V Literatura
- 23 kwietnia. Święty Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski, w: „Internetowa Liturgia Godzin”, https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/04-23.php3 (dostęp: 05.09.2024).
- Dziedzictwo kultu św. Wojciecha. Ogólnopolska sesja z okazji jubileuszu 1000-lecia męczeństwa św. Wojciecha, red. R. Knapiński, Wydawnictwo KUL, Lublin 1998, s. 173-198.
- Karwasińska J., Święty Wojciech, Księgarnia świętego Wojciecha, Poznań 1997, s. 5-36.
- Urbańczyk P., Niezwykli goście Bolesława Chrobrego, t. 1: „Św. Wojciech i jego bracia”, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2021, s. 31-125.